Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
TOX Pressotechnik: Nowa generacja technik łączenia
(17. grudzień 2004)

Podstawą technologiczną systemu jest okrągłe połączenie TOX. Prosty, okrągły stempel wtłacza ma-teriał w specjalnie uformowaną matrycę. Zwiększająca się siła nacisku po stronie stempla, powoduje całkowite wypełnienie matrycy. W wyniku uzyskuje się estetyczne połączenie, o gładkich, pozbawionych gradu krawędziach. Wszystkie pokrycia ochronne, jak ocynki, farby ochronne itp., nie są uszkadzane, a tym samym punkt również zachowuje odporność korozyjną.


Wytrzymałość:
Parametry charakteryzujące TOX-Punkt to średnica punktu (od strony stempla) oraz wytrzymałość na ścinanie i rozciąganie. Połączenie charakteryzuje się łagodnym rozkładem naprężeń, związanym z równomiernym płynięciem materiału w matrycę. Porównując własności wytrzymałościowe połączenia TOX ze spawem punktowym, wytrzymałość statyczna sięga 70% spawu, natomiast własności dyna-miczne połączenia TOX są dużo lepsze, głównie ze względu na równomiernie rozłożone naprężenia.

Obszar zastosowań:
Technologia umożliwia łączenie dowolnych blach ze stali, miedzi, aluminium, stali nierdzewnych i po-dobnych. Możliwe jest łączenie kilku warstw (z różnych materiałów) oraz umieszczanie warstw po-średnich (papier, filc, uszczelnienie). Łączna grubość warstw może dochodzić do 12mm.

Zalety systemu połączeń TOX w porównaniu z konwencjonalnymi metodami łączenia:
• oszczędności rzędu 30 do 60% w porównaniu ze spawaniem punktowym,
• jedno połączenie TOX osiąga 50-70% wytrzymałości jednego spawu punktowego,
• wytrzymałość na obciążenia dynamiczne jest większa niż spawu punktowego,
• prosta, szybka i nieniszcząca metoda kontroli ja kości połączenia,
• bardzo korzystny rozkład naprężeń, zapewniający bardzo dobre własności dynamiczne punktu,
• możliwość automatycznej kontroli i dokumentacji procesu,
• optymalna ochrona przed korozją związana z nieuszkadzaniem powłok ochronnych (ocynku, farby itp.) w trakcie przetłaczania.

Charakterystyka technik łączenia:

TOX Punkt okrągły
Podstawowy typ punktu, wynaleziony w latach ‘80, stosowany w większości aplikacji. Okrągły stempel przegniata materiał (bez podgrzewania lub poddawania go innym operacjom przygotowawczym) w nieruchomą matrycę. Dopuszczalna różnica w grubości materiałów wynosi około 50%, liczba warstw metalowych: 3. Możliwe jest stosowanie warstw pośrednich (uszczelnienia, przekładki papierowe itp.). Proces jest bardzo szybki - gotowe połączenie uzyskuje się w czasie około 1 sekundy. Możliwe jest zautomatyzowanie procesu przetłaczania i kontroli połączenia, przy użyciu systemów dedykowanych, typu CEP. Ręczna kontrola połączenia polega na pomiarze wymiaru “X” oraz optycznej kontroli punk-tu. Przykładowe wytrzymałości połączeń pokazane są w tabelce:




 




TOX Punkt płaski
Jeżeli względy konstrukcyjne nie dopuszczają obecności charakterystycznego “grzybka” po stronie matrycy, możliwe jest spłaszczenie punktu, korzystając z innego zestawu narzędzi. W pierwszej kolej-ności należy wykonać normalne połączenie “TOX Punkt okrągły”, a następnie korzy-stając z innej matrycy spłaszczyć punkt. Grubości blach, liczba warstw oraz wytrzymałość połączeń jest podobna jak dla typowego punktu okrągłego.

TOX Punkt Vario
W przypadku, gdy różnica w grubości lub twardości blach jest bardzo duża i uniemożliwia zastosowa-nie normalnej techniki TOX-Punkt, wówczas należy rozważyć technologię TOX-Punkt vario. Podsta-wowa różnica w stosunku do poprzednich technik, to konieczność wstępnego przygotowania otworu po stronie matrycy. Materiał jest przetłaczany na całej długości otworu i wywijany od strony matrycy, realizując połączenie. Cenną zaletą tej techniki jest możliwość łączenia metalu z niemetalami (np. tworzywa sztuczne, drewno) oraz bardzo twardych stali (np. sprężynowych, nierdzewnych). Dzięki temu możliwe jest szybkie spajanie np. obudowy plastikowej z konstrukcją nośną metalową. Maksy-malna różnica grubości blach wynosi ok. 1:4. Punkt jest szczelny gazowo. Połączenie występuje w dwóch odmianach konfiguracji otworu: otwór walcowy oraz stożkowy.

TOX Punkt SKB
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu przemysłu na techniki łączenia cienkich i miękkich materia-łów, firma TOX Pressotechnik opracowała nową matrycę z ruchomymi elementami kształtującymi. W rezultacie zwiększono elastyczność zastosowania jednego zestawu narzędzi. Matryca SKB umożliwia łączenie materiałów o dużej różnicy w grubości i twardości. Parametry wytrzymałościowe oraz techno-logiczne nie uległy generalnym zmianom. Jakość połączenia ocenia się dokładnie tak samo jak połą-czenie TOX-Punkt okrągły. Decyzję o zastosowaniu matrycy SKB do konkretnej aplikacji, podejmuje dział technologiczny firmy TOX Pressotechnik na podstawie prób przeprowadzonych na materiałach przekazanych przez klienta.

TOX Punkt Nit
Korzystanie z techniki TOX-Punkt daje doskonałe rezultaty w większości aplikacji, w których w celu zwiększenia wytrzymałości połączeń, możliwe jest zastosowanie kilku punktów obok siebie. Jeżeli jednak powierzchnia całkowita pod połączenia jest zbyt mała aby zastosować wymaganą liczbę TOX-Punktów, należy zastosować połączenia o większej wytrzymałości. Problem ten rozwiązano, wypełnia-jąc otwór połączenia TOX-Punkt, specjalnym nitem, zwiększającym wytrzymałość połączenia. Techno-logia wymaga specjalnej głowicy podającej nity wprost pod stempel. Do formowania dna zastosowano nową matrycę typu SKB. Podstawową zaletą rozwiązania jest prosty nit (walec) i standardowe narzę-dzia TOX-Punkt. Kontrola jakości połączenia odbywa się poprzez pomiar wymiaru “X” (ustalanego łącznie z nitem).


Rys. Podajnik ustawia nit w osi stempla. Stempel formując materiał, wypełnia otwór nitem. Dno formowane jest przez matrycę SKB.



TOX Punkt rozetowy
Podstawową wadą technologii TOX-Punkt w porównaniu ze spawaniem punktowym jest duża siła wymagana do uformowania połączenia. Pochodną tego są duże i ciężkie korpusy pras oraz ograni-czony zasięg pracy narzędzia liczony od krawędzi elementu. Wadę tą likwiduje najmłodsza technolo-gia TOX-Punkt rozetowy. Prosty stempel zastąpiono ustawionym pod kątem narzędziem obracającym się z dużą prędkością wokół osi połączenia. Zredukowana powierzchnia styku narzędzie-materiał po-zwoliła ograniczyć o 70-80% wymaganą siłę nacisku. Obecnie dostępne są już prasy szczękowe (o konstrukcji zbliżonej do zgrzewarek) o zasięgu ramion 1000mm! Czas procesu oraz parametry wy-trzymałościowe są zbliżone do normalnego połączenia TOX-Punkt.

Materiał:
TOX Pressotechnik


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.31406 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru