Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
Tańsze i szybsze odlewanie
(19. wrzesień 2014)

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali system przygotowywania odlewów. Z jego pomocą przedsiębiorcy zmniejszą czas projektowania i koszty samego procesu. Oprogramowanie redukuje liczbę symulacji komputerowych wymaganych do przeprowadzenia przed nowym odlewem. System nazowano Simulation DB i został opracowany przez dr. Pawła Malinowskiego wraz z udziałem Wydziału Odlewnictwa AGH – informuje PAP Nauka w Polsce.

Photo 1
Fot: Severstal

- Choć nie wszyscy to wiedzą, odlewnictwo jest jednym z polskich przemysłów narodowych - powiedział w rozmowie z PAP dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH, prof. Józef Szczepan Suchy, który uczestniczył w pracach nad Simulation DB. Przypomniał, że w Polsce funkcjonuje ok. 400 odlewni, w których produkowanych jest rocznie 1 mln ton odlewów. Nasz kraj jest 5. producentem odlewów w Europie i wyprzedza nawet Wielką Brytanię.

- Odlewy można spotkać na każdym kroku: z nich zrobione są części telefonów komórkowych, implantów czy wielkie urządzenia związane z energetyką, np. korpusy turbin - wymieniał prof. Suchy. Dodał, że aż 60 proc. masy samochodu stanowią odlewy, z których robi się np. wszystkie części silnika, zawieszenia czy napędu.

Aby powstał odlew, roztopiony metal należy przelać do przygotowanej formy. W niej materiał zastyga uzyskując pożądany kształt. Choć w teorii proces wydaje się być prosty, to jak przekonują eksperci, podczas niego uwalniane są ogromne ilości ciepła, powstaje nowa struktura i wtedy mogą pojawić się niepożądane zmiany w odlewie. Aby zapobiec powstawaniu wad należy przeprowadzić symulacje komputerowe, w czasie których system wykazuje potencjalne zagrożenia dla gotowego odlewu. Oprogramowanie podpowie także w jaki sposób im zapobiec. Prof. Suchy dodał, że symulacja stała się podstawowym narzędziem technologów. Problemem jest jednak to, że przygotowanie pojedynczej symulacji trwa dość długo - nawet jeśli korzysta się z nowoczesnego sprzętu. Poza tym wyników symulacji jest bardzo dużo, a każdy z nich zajmuje dużo miejsca w pamięci komputerów - np. kilka gigabajtów.

- Bardzo trudno "na piechotę" wybrać najbardziej potrzebne wyniki i gromadzić je w sposób zorganizowany W tym pomagać ma specjalna baza danych dla odlewnictwa - program Simulation DB, który sam wybiera najważniejsze wyniki, porządkuje je i organizuje - wyjaśnił Suchy.

Photo 2
Fot: Evraz

Według naukowca z AGH Simulation DB nie tylko ułatwia pracę technologów, ale też znacznie ją przyspiesza. "Jeżeli musielibyśmy wykonywać 5-6 symulacji może to zająć np. miesiąc. A jeśli przeszuka się naszą bazę danych, może wystarczyć tylko jedna symulacja. W ten sposób proces przygotowania produkcji można skrócić o tygodnie" - tłumaczył badacz, ale przyznał, że im więcej informacji się w bazie zgromadzi, tym jest ona skuteczniejsza.

- Taka baza danych gromadzi wiedzę wszystkich poprzednich technologów. Nawet zmiana pracownika, powrót do produkcji, którą wykonywało się lata temu nie spowoduje, że trzeba będzie zaczynać od nowa, popełniać te same błędy. Prostszą drogą można będzie dojść do dobrego wyniku - podsumował.

(PAP Nauka w Polsce - agt/ bsz)


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.30323 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru