Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
Rośnie rola robotyki
(9. styczeń 2015)

Potrzeby rozwojowe światowego przemysłu powodują, że globalny popyt na środki jego automatyzacji, a w szczególności roboty przemysłowe, niezmiennie wzrasta. W związku z tym, dynamiczny rozwój robotyki jest dziś widoczny zarówno w krajach wysokorozwiniętych, jak również w gospodarkach rozwijających się.

Photo 1
Fot: 4metal.pl

Z najnowszych danych wynika, że rok 2012 był kolejnym rekordowym okresem sprzedaży robotów przemysłowych na świecie. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics) w roku tym sprzedano 168 tys. sztuk robotów, co stanowi 5 proc. wzrost sprzedaży w stosunku do 2011 roku.

W jakich branżach jest najwięcej robotów, a w jakich najmniej? Obserwacje ekspertów IFR pozwalają zauważyć, że w ciągu ostatnich trzech lat największe zapotrzebowanie na roboty przemysłowe wykazywała branża motoryzacyjna. Sprzedaż w tym sektorze zwiększa się rocznie średnio o ok. 6 proc. Jak podają eksperci, robotów przemysłowych przybywa także w sektorze chemicznym, gumowym, tworzyw sztucznych oraz w przemyśle spożywczym. Nieznaczne obniżenie wyników sprzedaży widoczne jest za to w sektorze elektronicznym oraz w przemysłach maszynowym i metalowym.

Jak wynika także z raportu IFR, niemal 70 proc. wszystkich robotów przemysłowych sprzedanych w 2012r. powędrowało do Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei oraz Niemiec. Zapotrzebowanie na roboty przemysłowe w Japonii utrzymuje się na poziomie 28,700 jednostek. Przemysł elektroniczny redukuje tu inwestycje w roboty przemysłowe, podczas gdy przemysł motoryzacyjny zwiększa zamówienia średnio o 31 proc. Mimo dodatnich wyników sprzedażowych, trzeba zauważyć, że aktualny wolumen sprzedaży robotów przemysłowych w Japonii znajduje się wciąż znacznie poniżej rekordu z 2005r., który wynosił 44 tysięcy jednostek. Drugim, co do wielkości rynkiem sprzedaży robotów przemysłowych były Chiny. Sprzedaż wzrosła tu do 23 tysięcy jednostek. Należy wyraźnie podkreślić, że tempo tego wzrostu było najwyższe na świecie. W latach 2005 – 2012 sprzedaż robotów przemysłowych wzrastała w Chinach o ok. 25 proc. rocznie. Szczególnie widoczne jest dziś umacnianie się trendu automatyzacji przemysłu w USA, które zajmują trzecie miejsce w rankingu. W efekcie wzrasta też sprzedaż robotów przemysłowych. Aktualny wynik sprzedaży robotów w USA to 22,400 jednostek. W Korei Południowej natomiast sprzedaż po intensywnej fali inwestycji w robotyzację w latach 2010/2011 w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, uległa obniżeniu o ok. 24 proc. Aktualny poziom sprzedaży robotów na tym rynku to 19,400 jednostek.

Sprzedaż robotów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech jest ustabilizowana. W wyniku dużych inwestycji w roboty poczynionych przez przedsiębiorstwa działające na tym rynku w 2011r. obecnie widać zmniejszenie zamówień na nowe urządzenia. Rynkiem, który wydaje się obecnie szczególnie ważnym dla branży robotów jest Tajlandia. W 2012r. producenci robotów sprzedali na tym rynku 4 tysiące jednostek.Europa Centralna i Środkowo – Wschodnia w 2012r. znacząco nie zwiększała zamówień na roboty przemysłowe. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy z tego regionu intensywnie inwestowały w roboty przemysłowe w 2011r., można przypuszczać, że na kolejne inwestycje przyjdzie czas w kolejnych latach.

Eksperci Międzynarodowej Federacji Robotyki informują, że głównym odbiorcą środków automatyzacji przemysłu nadal pozostaje przemysł motoryzacyjny i szacują, że podaż na roboty będzie rosła także w kolejnych latach. W najbliższej perspektywie, obejmującej lata 2013 – 2016, globalna sprzedaż robotów zdaniem analityków IFR powinna wrastać o około 6 procent rocznie.

Photo 2
Fot: 4metal.pl

Jeśli chodzi o gęstość robotyzacji, to gospodarka niemiecka ze wskaźnikiem 273 - zajmuje pozycję dominującą w porównaniu z resztą Europy. Kolejne dwie gospodarki – włoska i szwedzka – przyjmują wartości wskaźnika o ponad 100 punktów mniejsze niż Niemcy, odpowiednio 160 i 164. Pokazuje to duży dystans rozwojowy, jaki dzieli pozostałe gospodarki europejskie od gospodarki niemieckiej. Łącznie wartości powyżej średniej europejskiej, którą Międzynarodowa Federacja Robotyki szacuje w 2012 roku na 80 robotów przemysłowych na 10 tysięcy pracowników zatrudnionych w przemyśle, przyjmuje dziesięć gospodarek. Są to w większości kraje o najwyższej wartości poziomu PKB per capita w Unii Europejskiej. Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja.

Mimo przyjmowanych niskich wartości, stopień robotyzacji w polskim przemyśle charakteryzuje się tendencją wzrostową. Na przestrzeni lat 2003–2012 gęstość robotyzacji w Polsce wzrosła z 2 do 18 robotów w przeliczeniu na 10 tysięcy osób zatrudnionych w przemyśle. O ile niemal stały wzrost tego wskaźnika jest niewątpliwie tendencją korzystną, to jednak w odniesieniu do całej Europy, czy też w porównaniu z niektórymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, wzrost ten jest zbyt wolny. Przykładowo w 2003 roku Polska i Węgry odznaczały się niemal identyczną gęstością robotyzacji – 2 roboty w przeliczeniu na 10 tysięcy pracowników zatrudnionych w przemyśle. W kolejnych latach obie gospodarki charakteryzowały się tendencją wzrostową, jeśli chodzi o stopień zrobotyzowania produkcji przemysłowej, z tą jednak różnicą, że w gospodarce węgierskiej wzrost ten był wyraźnie szybszy. W efekcie gęstość robotyzacji w 2011 roku w przemyśle węgierskim była już prawie dwukrotnie wyższa niż w przemyśle polskim. Dziś wskaźnik ten jest o 2,33 razy wyższy niż w Polsce.

Liczba robotów zainstalowanych w polskich zakładach przemysłowych wzrasta – w latach 2006–2011 podniosła się ponad dwukrotnie. Największy przyrost w analizowanym okresie odnotowano w 2011 roku – liczba funkcjonujących robotów zwiększyła się o 1108 sztuk, czyli o ponad jedną piątą w porównaniu z 2010 rokiem. W latach 2011 – 2012 w polskim przemyśle przybyło 796 kolejnych robotów przemysłowych, co stanowi 12 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na roboty przemysłowe w Polsce wzrasta również liczba firm, które wykorzystują je w procesie produkcyjnym.

(FANUC)


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.3169 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru