Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
Skrócić czas projektowania
(1. maj 2015)

NX Mold Design i NX Mold Wizard to specjalistyczne pakiety NX CAD do wspomagania konstrukcji form wtryskowych i elektrod. Na potrzeby naszych polskich Klientów opracowaliśmy bazę parametrycznych normaliów FCPK Bytów do pakietu NX Mold Wizard.

Photo 1
Fot: CAM DIVISION

Firma CAMdivison ma największe doświadczenie w Polsce we wdrożeniach pakietów NX CAD/CAM, specjalistycznych aplikacji do konstrukcji form wtryskowych/elektrod w NX Mold Wizard i wykrojników/tłoczników oraz tworzeniu postprocesorów z symulacją kinematyki maszyn na bazie kodu NC. NX Mold Wizard ma rozbudowane bazy części znormalizowanych. Dostępne są modele różnych producentów m.in.: HASCO, DME, MISUMI, STRACK, MEUSBURGER oraz polskie normalia FCPK Bytów.

Narzędzie do wstawiania elementów znormalizowanych składa się z dwóch okien. W pierwszym (a) konstruktor definiuje rodzaj i parametry części, natomiast w drugim wyświetlany jest pomocniczy rysunek wspomagający edycję. Do jednej części można dołączyć dowolną liczbę rysunków (np. całe normy). Przewijanie między rysunkami jest realizowane za pomocą strzałek (b). W przypadku bazy FCPK Bytów (baza dostępna od marca 2014 r.) liczba dostępnych obrazków określa strzałka zlokalizowana z prawej strony okna (c). Dodatkowo w dolnej części informacji graficznej wyświetlana jest norma (d), która aktualizuje się dynamicznie podczas zmiany parametrów.


Części umieszczone w bazie są powiązane z plikiem Excel, w którym znajdują się wszystkie parametry sterujące modelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi modyfikować modelu i znać zasad parametryzacji. Oprócz pojedynczych części najnowsza baza FCPK Bytów zawiera całe zestawy modeli wstawianych do formy. Do takich zestawów można zaliczyć komplet zamków bocznych, komplet cofaczy, zespół prowadzący płyty wypychaczy.

Każda część prt (plik formatu NX) składa się z dwóch brył, przypisanych do zestawu obiektów TRUE i FALSE. Pierwszy zestaw określa bryłę katalogową (wykorzystaną do konstrukcji narzędzia), natomiast drugi bryłę używaną do wykonywania otworu w płytach. Wprowadzenie całych wręcz norm ma na celu wyeliminowanie potrzeby korzystania z papierowej dokumentacji. Drugą zaletą takiego postępowania jest szybka aktualizacja bazy dla wszystkich konstruktorów. Nie występuje ryzyko korzystania z nieaktualnej normy. Można nawet pójść o krok dalej i zamieszczać praktyczne porady dotyczące wykorzystania danego elementu, które zostały nabyte z doświadczeniem.

Photo 2
Fot: CAM DIVISION

W ten sposób cała wiedza zdobyta przez konstruktora w tym aspekcie przekazywana jest młodszym kolegom nie posiadającym wystarczającego doświadczenia pozwalającego na uniknięcie błędów. Polecenie wstawiające części znormalizowane umożliwia wybór wyświetlania części tzw. Reference Sets. Konstruktor decyduje czy chce mieć wyświetloną bryłę dokładnie taką jaka jest w rzeczywistości czy uproszczoną mniej obciążającą komputer. Nawet po wstawieniu dokładnych modeli jest możliwość wczytania uproszczonych brył podczas otwierania złożenia. Jest to bardzo ważne przy skomplikowanych narzędziach. Oprócz pojedynczych części znormalizowanych program zawiera bazę całych złożeń (korpusów) sterowanych parametrami.

Ostatnim ogniwem spajającym wstawiane części jest korpus. Tak naprawdę z punktu widzenia elementów takich jak wypychacze, korpus powinien zostać wstawiony w pierwszej kolejności, gdyż na jego podstawie są one pozycjonowane w osi Z (automatycznie osadzane w płycie wyrzutnika). Korpus stanowi parametryczne złożenie, którego poszczególne komponenty można edytować tak samo jak części znormalizowane. Tworząc takie złożenie postanowiono dodać kołki prowadzące, cofacze i pierścienie ustalające.

W pełni sparametryzowany korpus zapewnia uporządkowaną pracę i eliminuje błędy występujące przy tradycyjnym budowaniu złożeń. Korzystając z podstawowej bazy czas konstrukcji skraca się do 50%. Natomiast w przypadku bazy w pełni dostosowanej do standardów firmy skraca się nawet do 75% w porównaniu ze standardowym modelowaniem.

(CAM DIVISION)


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.32135 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru