Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
Usprawnić procesy produkcyjne
(27. listopad 2015)

Jak pokazuje historia firmy z branży spawalniczej - STELWELD Sp. z o.o., opłaca się inwestować w nowoczesne oprogramowanie do optymalizacji produkcji. Dzięki integracji programów SAP R3 i SigmaNEST przedsiębiorstwo usprawniło m.in. proces rejestracji zleceń i ich pełnego rozliczania pod kątem kosztowym oraz zarządzania magazynem arkuszy blach, tym samym ugruntowując swoją pozycję na rynku europejskim w zakresie produkcji konstrukcji spawanych.



Photo 1
Fot: STIGO

Czy do spawania potrzeba oprogramowania? STELWELD powstał w 1997 roku i zajmuje się produkcją podzespołów spawanych, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Już na początku swej działalności firma kładła nacisk na stosowanie nowych technologii, w tym również ze strefy IT. Skutkiem tych dążeń, w 2007 roku STELWELD był najmniejszym przedsiębiorstwem, któremu w pełni i z sukcesem udało się wdrożyć rozwiązanie z dziedziny ERP - SAP R3.

Pomimo szybkiego rozwoju i budowania silnej marki, STELWELD ciągle skupiał się na usprawnianiu procesów zarządzania. Firma, jak wiele innych, w trakcie realizacji codziennych zadań często spotykała się z trudnościami powstałymi z powodu nieskutecznej komunikacji. Przy ręcznej realizacji procesu bardzo łatwo było o pomyłkę. Zdarzało się, że zlecenia były dublowane lub pomijane przy ręcznym wprowadzaniu do oprogramowania tworzącego zadanie na wypalarkę laserową. Paradoksalnie, wzrost liczby zamówień, obciążony był stratą czasu i pieniędzy, ponieważ procesy obsługi działały mało wydajnie. Problem tkwił w braku kompleksowego systemu łączącego obszary zarządzania i technologii.

Odpowiedzią na potrzeby STELWELD w tym obszarze produkcji stał się program SigmaNEST, służący do optymalizacji rozkładu elementów na blachach oraz ich efektywnego cięcia. Zadaniem oprogramowania miała być poprawa komunikacji między osobami na strategicznych stanowiskach oraz minimalizacja błędu ludzkiego. Inwestując swój kapitał przedsiębiorstwo chciało maksymalnie zoptymalizować swoje działania produkcyjne. -Szukając rozwiązań na nasze potrzeby bardzo często wybieramy produkty „ z wyższej półki, takie jak SigmaNEST. Tylko przy wykorzystaniu najlepszych narzędzi byliśmy w stanie poprawiać jakość procesów zachodzących w naszej firmie – powiedział Mariusz Gulka, menadżer ds. logistyki ze STELWELD. Proces zespolenia rozbudowanej wersji programu SAP R3 z SigmaNEST przebiegał sprawnie, połączeniem i wdrożeniem obu funkcjonalności systemów zajęła się firma STIGO Sp. z o.o.



Photo 2
Fot: Stigo

W pierwszym etapie integracji skupiono się na optymalizacji działania magazynu arkuszy i ujednoliceniu prezentowanych danych. W pierwszym kroku informacje o dostawach arkuszy rejestrowane w systemie SAP automatycznie aktualizowane są w programie SigmaNEST. Od razu programista ma informacje czy może wykonać zadanie, które planuje. Dodatkowo, kiedy na produkcji stopniowo zużywano dostępne materiały, informacja zwrotna na ten temat pojawiała się w obu programach. Rozbudowany system raportowania działa bez opóźnienie przekazując informacje o ilości prawidłowo wyprodukowanych sztuk, ilości braków produkcyjnych oraz o rzeczywistym zużyciu surowca.

- Integracja usprawniła pracę logistyków oraz programistów, tym samym porządkując proces. Teraz wszystkie informacje są widoczne w jednym miejscu. Proces decyzyjny został bardzo usprawniony. – stwierdził Mariusz Gulka ze STELWELD.

Kolejnym krokiem stała się optymalizacja procesu wykorzystania odpadów użytkowych. W sytuacji, kiedy arkusze nie były zagospodarowane w całości, program SigmaNEST przesyłał do SAP informację na ten temat. Dzięki sprawnej komunikacji, w obu systemach widniały aktualne dane o dostępnych resztkach, a zmiany daty wykonania czy materiału nie była już źródłem pomyłek na produkcji. Dzięki automatycznej funkcji Auto zadanie, SigmaNEST nie tylko jest w stanie utworzyć optymalne rozmieszczenie na arkuszu łącząc detale z różnych zleceń według wybranych parametrów: data wykonania, ważność, materiał, grubość. Ale prowadzi również optymalny dobór różnych ścinków z magazynu blach.



Photo 3
Fot: Stigo

Kluczowy okazał się także dobór firmy odpowiedzialnej za wdrożenie programu SigmaNEST oraz połączenie go z SAP. -Specjaliści ze STIGO w trakcie integracji obu systemów stanęli na wysokości zadania i wszystkie trudności zostały rozwiązane. Dzięki zrozumieniu tematu po obu stronach nie zrezygnowano z żadnej z funkcjonalności – relacjonuje Mariusz Gulka, menadżer ds. logistyki.

Proces komunikacji programów SAP i SigmaNEST pozwolił firmie STELWELD na przekazanie ogromnej ilości danych w tle. Ułatwiło to pracę i pozytywnie wpłynęło na efektywność zespołu, ale przede wszystkim wyeliminowało pomyłki. Do niewątpliwych zalet integracji zaliczyć można także automatyzację procesów, co znacznie wpłynęło na szybkość uruchamiania linii produkcyjnej. Osoby odpowiedzialne za wprowadzanie zleceń produkcyjnych wykonują swoją prace tylko raz, ponieważ oba systemy pozwalają na płynny przekaz informacji. -Dzięki poprawie zarządzania surowcami odnotowaliśmy spadek kosztów. Dzięki temu wzrasta nasza konkurencyjność na rynku – podsumowuje Mariusz Gulka.

Program SigmaNest podobnie jak SAP R3 może być dalej modyfikowany i rozwijany pod rosnące potrzeby firmy Stelweld. Z perspektywy czasu widać, że wdrożone rozwiązanie może być dalej rozszerzane na kolejne obszary w firmie. Na przykład o moduł kosztorysowania, który pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów cięcia i zużycia materiału na etapie tworzenia ogólnej oferty w SAP pod przychodzące zapytania.

(STIGO)


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.32065 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru