Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
Napędy liniowe, a obrabiarki elektroerozyjne
(4. marzec 2005)

Soditronik: Sodick to nazwa wiodącej japońskiej korporacji produkującej obrabiarki elektroerozyjne, centra obróbkowe, wtryskarki do tworzyw termoplastycznych, prasy, oprogramowanie wspomagające projektowanie i produkcję. Firma Sodick, której dewizą jest, że „Jeżeli jest coś, co jest potrzebne, a tego czegoś nie ma, to należy to stworzyć” postrzegana jest, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w branży maszynowej. Pod względem sprzedaży obrabiarek elektroerozyjnych zajmuje pierwsze miejsce w Azji, a drugie na świecie. W 1999 roku firma Sodick otrzymała prestiżową nagrodę Nikkei za wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcji.

W historii korporacji szczególnie istotne są dwie daty: - rok 1976, kiedy Sodick, jako pierwsza firma na świecie wprowadziła do elektrodrążarek sterowanie numeryczne (obecnie stosuje 64-bitowe sterowania), co znacząco wpłynęło na poprawę dokładności obróbki elektroerozyjnej; - rok 1997, kiedy wprowadziła w produkowanych przez siebie obrabiarkach elektroerozyjnych nowoczesne napędy liniowe. O słuszności obranej przez Sodick drogi świadczy ponad 5 tys. obrabiarek elektroerozyjnych zainstalowanych na całym świecie we wszystkich kluczowych gałęziach przemysłu.

Zwiększenie wydajności obrabiarki wiąże się z koniecznością zwiększania dynamiki jej pracy, co w konsekwencji powoduje szybsze zużycie podzespołów. Wprowadzanie kosztownych śrub kulowo-tocznych o zwiększonej odporności na zużycie jest tylko półśrodkiem. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie napędów liniowych, które:
- zwiększają wydajność
- zmniejszają drgania
- eliminują luzy
- wzmaga niezawodność

Śruba kulowo-toczna w trakcie posuwu wprowadza drgania, które nie występują przy napędach liniowych. Napęd liniowy nie ma śruby. Jest to doskonały przykład napędu bezpośredniego. Nie występują w nim luzy, wynikające ze zużycia czy ze stosowania przekładni lub pasków. Elektroda zamocowana w uchwycie wgłębnej obrabiarki erozyjnej nie drga w trakcie obróbki, zaś drut w wycinarce drutowej jest prowadzony bardzo stabilnie. Dzięki temu osiągana jest bardzo dobra chropowatość powierzchni niezależnych od tego, czy cięcie wykonywane jest w jednej osi, czy też w złożonym ruchu dwóch osi jednocześnie. Napęd liniowy zapewnia nie tylko wysoką stabilność obróbki, ale także możliwość uzyskania wysokich prędkości i przyspieszeń. Elektrodrążarki firmy Sodick osiągają prędkość 36m.min i przyspieszenie 2g (maksymalne przyspieszenie wynosi nawet 8g).

Dynamiczny odskok elektrody skrócił czas podnoszenia i opuszczania elektrody, zwiększając efektywny czas drążenia. Ponadto przyczynił się do oczyszczania gniazda z zanieczyszczeń powstających w trakcie drążenia. Ponadto przyczynił się do oczyszczania gniazda z zanieczyszczeń powstających w trakcie drążenia, umożliwiając jednocześnie drążenie głębokich szczelin bez konieczności przepłukiwania. Osiągnięto istotne skrócenie czasu drążenia, poprawiając przy tym jednocześnie powtarzalność obróbki.

Parametry pracy silników liniowych nie pogarszają się w trakcie eksploatacji. Konstrukcja napędu liniowego jest znacznie prostsza niż napędu opartego na śrubie z nakrętką kulową, co również wpływa na wyższa niezawodność napędów liniowych. Napędy liniowe nie zdominowały jeszcze przemysłu obrabiarek, ponieważ:
- technika liniowa jest nowym rozwiązaniem
- niewiele firm ma tak bogate, jak Sodick doświadczenie w konstruowaniu silników liniowych. Sodick wyprzedził konkurencyjne rozwiązania i stał się liderem w tej dziedzinie, wprowadzając druga generację napędów liniowych, zastrzeżoną wieloma patentami.
- Stosowanie napędów liniowych wiąże się nie tylko ze zmianą konstrukcji maszyn, ale również z wprowadzeniem nowych materiałów. Firm Sodick od wielu lat stosuje w swoich maszynach materiały ceramiczne, a ostatnio wprowadziła w superprecyzyjnych obrabiarkach również całe korpusy wykonane z tego materiału.

Zastosowanie silników liniowych jest procesem złożonym, wymagającym zaplecza naukowo-badawczego oraz niezbędnego doświadczenia. Wprowadzenie napędów liniowych do obrabiarek jest zadaniem trudnym i wiąże się z wysokimi nakładami. Obrabiarki elektroerozyjne zarówno wgłębne, jak i drutowe wyposażone w napędy liniowe, są dostępne w firmie Soditronik – wyłącznego przedstawiciela firmy Sodick w Polsce. Soditronik poza sprzedażą obrabiarek, oferuje materiały eksploatacyjne, części zamienne oraz zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na dogodnych warunkach. Obrabiarki elektroerozyjne firmy Sodick sa inwestycją w jakość i nowoczesność. Stanowią rękojmę Państwa biznesu.

Materiał:
SODITRONIK Leszek Kowalski
Chrzanowskiego 4/16
04-336 Warszawa

tel/fax: +48 22 810 02 97
mobile: +48 603 677 057
e-mail: soditronik@soditronik.pl


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze boli mnie po wypiciu Red Bulla .
- Gdzie pana boli?
- Tu... pod skrzydłami.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
0.32983 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru